Sprzęt

Sprzęt diagnostyczny

Zdjęcia rentgenowskie to postawa współczesnej stomatologii, dlatego szczególny nacisk kładę na ich jakość, szybkość otrzymywania  oraz bezpieczeństwo wykonywania. Wszystkie wspomniane elementy cechują wysokiej klasy sprzęt, którym dysponuję i wykorzystuję w leczeniu moich pacjentów.

  1. System przewodowej bezpośredniej radiografii cyfrowej „Snap Shot” wraz z systemem operacyjnym Cliniviev pozwala przeglądać zdjęcia na ekranie monitora w kilka sekund po ich wykonaniu. Dodatkowo możliwe jest między innymi mierzenie i powiększanie zobrazowanych struktur, wyostrzanie poszczególnych elementów oraz regulacja odcieni szarości tak aby interpretacja radiogramów nie pozostawiała wątpliwości i pozwalała wykryć najwcześniejsze stadium choroby. Wielkość sensora o powierzchni aktywnej 36,5 mm x 25,8 mm, umożliwia wykonywanie zdjęć wewnątrzusntych zarówno u psów jak i kotów.
  2. Wywoływarka „FireCR Dental Reader” jest kluczowym elementem systemu pośredniej radiografii cyfrowej. Dzięki niej jestem w stanie zgrywać zdjęcia zapisane na płytkach fosforowych, dostępnych w różnych rozmiarach np. rozmiar 4c (48 x 54 mm), który jest szczególnie ważny do obrazowania jamy nosowej zarówno kotów i psów. Wielkość płytki 4c pozwala również wykonać zdjęcie obejmujące kilka zębów, co ma bardzo duże znaczenie w ocenie sąsiadujących struktur. Uzyskane zdjęcia można poddawać obróbce komputerowej co zwiększa możliwości diagnostyczne i w związku z tym lecznicze. Oba wspomniane systemy doskonale się uzupełniają i spełniają wszystkie standardy współczesnej stomatologii.
  3. Stomatologiczna lampa rentgenowska firmy „Belmont” umocowana na ramieniu pozwala bardzo dokładnie nakierować wiązkę promieni na prześwietlany obszar. Dzięki wspomnianym wyżej systemom radiografii cyfrowej dawka promieniowania jest zredukowana o około 90% w stosunku do zdjęcia klasycznego, co ma szczególne znaczenie dla zdrowia naszego podopiecznego.

Sprzęt anestezjologiczny

Kardiomonitor i aparat do anastezji wziewnej

Kardiomonitor i aparat do anastezji wziewnej

aparat do anestezji wziewnej Kruuse Moduflex Coaxial

Aparat do anestezji wziewnej Kruuse Moduflex Coaxial

Ponieważ wszystkie zabiegi stomatologiczne muszą być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, dołożyłam wszelkich starań, aby maksymalnie podnieść jego bezpieczeństwo. Nowoczesny aparat do anestezji wziewnej Kruuse Moduflex Coaxial, gwarantuje nam większą kontrolę wprowadzenia, podtrzymania i płynnego wyprowadzenia zwierzęcia ze znieczulenia ogólnego. Ponadto znieczulenie odbywa się pod okiem anestezjologa oraz sprzętu monitorującego funkcje życiowe firmy VetTrends. Pacjenci budzą się i wracają do pełnej świadomości już w kilka minut po odłączeniu gazów anestetycznych.

Sprzęt zabiegowy

Do zabiegów używam najwyższej jakości sprzętu australijskiej firmy iM3, wiodącej na rynku marki jeśli chodzi o weterynaryjny sprzęt stomatologiczny, porównywalnego z urządzeniami wykorzystywanymi na co dzień w ludzkich gabinetach stomatologicznych.

Skaler ultradźwiękowy iM3 (magnetostrykcyjny)

Skaler ultradźwiękowy iM3 (magnetostrykcyjny)

  1. Unit stomatologiczny, wyposażony w turbinę LED Advantage (W&H) (oświetlającą pole   zabiegu), kątnicę (W&H) oraz prostnicę (W&H) pozwala na między innymi:
    • opracowywanie ubytków w szkliwie
    • polerowanie wypełnień i koron zębów
    • opracowywanie i wypełnianie kanałów korzeniowych

    Trzyfunkcyjna strzykawka umożliwia płukanie jamy ustnej wodą lub aerozolem z możliwością zamiany na roztwór chlorheksydyny (roztwór o działaniu antybakteryjnym) oraz osuszanie sprężonym powietrzem. Ssak pozwala na usuwanie nadmiaru płynów takich jak ślina czy krew oraz na przykład resztki kamienia nazębnego.

  2. Skaler ultradźwiękowy iM3 (magnetostrykcyjny), wykorzystuje rotacyjny ruch końcówki skalującej, co zapewnia skuteczne i jednocześnie bezpieczne dla szkliwa usuwanie złogów kamienia. Dodatkowo możliwe jest chłodzenie końcówki roztworem chlorheksydyny dzięki czemu wzmocniony jest efekt antybakteryjny.
  3. Narzędzia stomatologiczne firmy Kruuse oraz iM3. Sześć zestawów składających się z kompletu dźwigni (6 rozmiarów), igłotrzymacza, nożyczek tkankowych, pęsety, podważek okostnowych, sondy periodontologicznej, kleszczy ekstrakcyjnych oraz kleszczy do usuwania resztek korzeni, pozwala na wykonanie szerokiego zakresu zabiegów zarówno u kotów jak i psów z uwzględnieniem różnic anatomicznych oraz wielkości pacjentów. Wszystkie zestawy pakowane są w kasety chirurgiczne i poddawane procesowi sterylizacji po każdym użyciu.
    Przeprowadzenie każdego zabiegu ułatwia mi dobre oświetlenie zagwarantowane przez lampę chirurgiczną Mach LED 130 z funkcją zmiany ostrości światła w uchwycie.
  4. Lampa polimeryzacyjna wykorzystywana jest w stomatologii zachowawczej przy odbudowie ubytków zębów światłoutwardzalnymi materiałami kompozytowymi, co ma również ogromne znaczenie w zamykaniu dostępu do komory zęba po leczeniu kanałowym oraz zabezpieczaniu odsłoniętych kanalików zębinowych żywicą.

Poza stacjonarnym unitem, dysponuję również mobilnym unitem stomatologicznym wyposażonym w końcówki NSK, dzięki któremu mogę udzielać pomocy pacjentom poza gabinetem w klinice „Puławska”.